EFE TANAY

 

Aslen avukat olan Efe Tanay, Ufuk Üniversitesi hukuk fakültesini bitirmiştir. İstanbul, Ankara ve Roma’da avukatlık yapmış, ardından Hacettepe Üniversitesinde Bilişim Hukuku yüksek lisansını tamamladıktan sonra Rusya’nın en saygın Üniversitesi kabul edilen Moskova Devlet Üniversitesi’nde Sosyoloji üzerine doktorasını 2019 yılında başarı ile sonuçlandırmıştır. Tanay, “Avrupa’daki Türk mültecilerin kültürel benliklerinin korunması” konulu doktora tezini Rusça olarak yazmıştır. Efe Tanay, 2013 Yılının sonundan beri Moskova’da ikamet etmektedir ve orada devam ettiği öğrencilik yıllarında farklı okul ve şirketlerde Ruslara İngilizce öğretmenliği yapmıştır. 2020 Yılı itibariyle de Bahçeşehir Üniversitesinde Siyasal Antropoloji dersleri vermeye başlamıştır.

Tanay, Üniversiteyi bitirdiği yıl olan 2009 yılında aynı zamanda Ankara İtalyan Kültür Merkezinden de mezun olmuş ve ardından Roma’da İtalyancasını geliştirmek üzere Dante Alighieri dil okuluna gitmiştir. Sonrasında Nunziante Magrone adlı Türkiye ile de iş yapan bir İtalyan hukuk bürosunda çalışmıştır. 2010 Yılında dönmüş olduğu Türkiye’de sürdürdüğü avukatlık döneminde uluslararası alanda çalışan B&B Hukuk Bürosunda çalışmış ve İstanbul Barosunun o dönemki uluslararası hemen her faaliyetinde yer almış, dönemin İstanbul Baro başkanı Muammer Aydın’a İngilizce ve İtalyanca birçok kez tercümeler yapmıştır.

Tanay, 2013 yılından bu yana yurtdışı seyahatlerini yazdığı Seyyar Kalem adlı bir blog tutmaktadır. İlk yurtdışı seyahati, ailesinin 12 yaşındayken tek başına İngiltere’de hiçbir Türkün olmadığı bir dil okuluna eğitimine göndermesi ile başlamıştır. 18 Yaşına gelmesi sonrası Avrupa’yı sırt çantası ile gezerek devam etmiştir. Ardından geçen sürelerde; Myanmar, Somali, Laos, Zambiya, Kırgızistan, Belize, Botsvana, Guatemala gibi birçok sıra dışı ülkeyi de kapsayan seyahatlere çıkmış ve çoğunlukla buraları baştan sona karayoluyla gezmiştir. Gittiği yerlerde farklı hayatlara tanık olan ve sıra dışı yerleri ziyaret eden Efe Tanay, son yıllarda birçok gazete ve dergiye seyahat yazıları ve anılarını yazmıştır. Ayrıca son yıllarda birçok Üniversiteden konuşmacı olarak davet almış ve Türkçe, İngilizce ve Rusça olarak konferanslar vermiştir. Gezi ve seyahat yazıları dışında ayrıca İngilizce, Türkçe ve Rusça olarak yayınlanmış uluslararası politika yazıları da bulunmaktadır.

Eski milli okçu olan Efe’nin, ayrıca bu dalda Türkiye şampiyonluğu bulunmaktadır. Basketbol, atletizm gibi sporlarla da yakından ilgilenmiş olan Efe, son yıllarda 42 kilometrelik Moskova maratonunu koşmuş ve yine Moskova’da ulusal fitness (Men’s Physique) yarışmasında çeyrek finale kalmıştır. Ayrıca, Rusya'da birçok gladyatör ve spartan yarışlarında derecelere sahiptir. Sporla hayatının her dönemi iç içe olan Efe Tanay’ın bir diğer tutkusu da vahşi hayvanlardır.

Gerek akademik çalışmaları, gerekse sosyal hayatının renkliliği sayesinde Türkiye’de uluslar arası alanda düzenlenen “Türkiye’nin en iyi işi” yarışmasını kazanmıştır. Yerli ve yabancı binlerce kişi arasından seçildiği proje süresince medyada birçok kez yer almıştır.

Bunların dışında, uluslararası şirketlerin Türkiye ve Rusya resmi temsilcisi olarak proje danışmanlığı yapmaktadır. Kurmuş olduğu Tanay Consulting adlı şirket ile hukuki sözleşme ve danışmanlık dışında proje bulma ve yüksek meblağlı yatırım geliştirme işleri de yapmaktadır. Ayrıca Rusya’da yaşadığı süre boyunca ufak çaplı farklı ticari girişimde de bulunmuş, bir kısmına da devam etmektedir.

 

Moskova Devlet Üniversitesinde bitirmiş olduğu doktora süresince bilimsel makalelerini Rusça olarak yayınlamıştır. Bu süreçte, Türk gazete ve televizyonlarına çalıştığı alanda birçok kez uzman olarak demeçler vermiştir.

Bahçeşehir Üniversitesi sosyoloji bölümünde yarı zamanlı hoca statüsüyle, ingilizce olarak haftada bir siyasal antropoloji dersleri vermiştir.

Ayrıca, Efe Tanay Hayat Okulu adında bir eğitim platformuna sahiptir ve katılımcılarına internetten hayatın farklı alanlarında eğitimler vermektedir.

1985 Doğumlu olan Efe Tanay çok iyi seviyede İngilizce, Rusça ve İtalyanca bilmekte ve ayrıca Fransızca öğrenmektedir.

  • Grey Instagram Icon
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey YouTube Icon